


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 8.42 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 4.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | -2 V to -25 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 1 A |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Max Input Voltage | -26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -3 V |
| Max Output Voltage | -24 V |
| Reference Voltage | -1.186 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.4 % |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$4.02173
Ext.Price$4.02173
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.02173 | $4.02173 |
| 10 | $3.42835 | $34.28350 |
| 25 | $3.18451 | $79.61275 |
| 50 | $2.95801 | $147.90050 |
| 100 | $2.74762 | $274.76200 |
| 300 | $2.66278 | $798.83400 |
| 500 | $2.58059 | $1290.29500 |
| 1000 | $2.50619 | $2506.19000 |
